Jak zoptymalizować przestrzeń w domu pod miastem? Pomysły na funkcjonalne wnętrza
Czym będzie funkcjonalne wnętrze? Na definicję będzie składać się wiele czynników, w dodatku zależnych od… samego inwestora. Jednak można przyjąć uniwersalną prawdę, że zoptymalizowana przestrzeń to taka, która będzie przede wszystkim przyjazna dla każdego, kto będzie ją zamieszkiwać. Przekonajmy się zatem, jak do tego doprowadzić!
Mówi się, że dom to ludzie, wspomnienia i miejsce, do którego aż chce się wracać. Choć na dwa pierwsze czynniki trzeba zapracować czasem, to samą przestrzeń można mądrze, a także funkcjonalnie zaplanować. Często też niewielkim kosztem, jeżeli planowanie rozpocznie się już na etapie budowy.
Wielokrotnie domy na Osiedlu Woodland przechodzą mniejsze lub większe zmiany na etapie budowy, właśnie po to, aby nowy właściciel mógł dopasować wnętrze do indywidualnych potrzeb. Jednak jak je odkryć, zaplanować i wdrożyć w życie?
Kiedy jest najlepszy czas na optymalizację wnętrza?
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy jest właściwy moment na indywidualne zmiany, to prawdą jest – że praktycznie najlepszym czasem jest stan surowy bądź etap budowy. Każda zmiana będzie mniej kosztowna i pozwoli na jeszcze lepsze zaplanowanie wnętrza. Przesunięcia ścian, zmiana przeznaczenia pomieszczeń czy drobne modyfikacje w elektryce – takie aranżacje będą prostsze i szybsze do zrealizowania niż na etapie wykończonego wnętrza.
Warto przemyśleć ten temat przy oglądaniu swojego wymarzonego domu. Choć w przypadku projektów dostępnych na Osiedlu Woodland, nasi architekci starali się wyprzedzać potrzeby potencjalnych mieszkańców, planując przestrzenie z myślą o funkcjonalnym i wygodnym życiu. Oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej na piętrach to dbałość o higienę życia. Gdy całe serce będzie zlokalizowane na paterze, to domownicy będą mogli odpocząć, wyciszyć się czy zrelaksować na górnym piętrze.
Duże pomieszczenia z wydzielonymi garderobami daje jeszcze większe możliwości w indywidualnej aranżacji. Jak wiadomo, każdy z nas będzie charakteryzować się innymi potrzebami i pomysłami na własną przestrzeń. Wystarczy jednak przemyśleć jaką funkcję będzie mieć każde z pomieszczeń, aby ewentualnie przesunąć ściany, dobudować je czy całkowicie zmienić aranżację zaproponowaną przez architekta.
Meble wielofunkcyjne, rozwiązaniem dla Twojego wnętrza
Prawda jest taka, że nie tylko sam układ czy mądre podzielenie stref jest kluczem do funkcjonalnego wnętrza w Twoim przyszłym domu. Dużą rolę odegrają same meble. Zaczynając od kuchni, w których znajdą się przestrzenie zamknięte (na spiżarnię i magazynek sprzętów), idąc przez salon z jadalnią, dziecięce sypialnie, które jednocześnie spełniają kilka funkcji, na garderobach kończąc.
Przykładem może być stół w jadalni. Rozkładany będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy lubią przygotowywać spotkania rodzinne. Na co dzień jednak duża powierzchnia do wspólnego posiłku może zabierać przestrzeń. Innym jest wypoczynek w salonie – modułowy pozwoli tak zaplanować spędzanie czasu wspólnego, aby każdy z domowników miał swoją ulubioną strefę – do czytania, oglądania telewizji, popołudniowej drzemki czy wieczorów przy planszówkach.
Patrząc jednak na te wszystkie elementy, warto podkreślić, że funkcjonalność zaczyna się już na etapie projektu. Jeżeli ten nie zostanie przygotowany z myślą o „życiu” i codzienności domu, nawet najbardziej zaawansowane zmiany mogą niewiele pomóc. Nasi architekci tworzyli projekty domów na Osiedlu Woodland z myślą o mieszkaniu w nim. Mamy pewność, że będą doskonałą przestrzenią i dla Ciebie, ponieważ zostały przygotowane od serca.